Artystyczne myślenie bez kontroli
- Izabela Opoń
- 15 gru 2024
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 10 lut

Umysł artysty to przestrzeń niezwykle złożona, pracująca równocześnie na wielu niezależnych płaszczyznach. Być artystą to wielka odpowiedzialność mamy moc kształtowania świata w sposób, w jaki nie potrafi tego zrobić nikt inny. Artyści to kreatorzy innej rzeczywistości, ludzie, którzy w swoich umysłach potrafią projektować nowe światy. Działamy w różnych dziedzinach: chirurdzy plastyczni, projektanci mody, muzycy, poeci, ale naszą wspólną misją jest tworzenie piękna, harmonii, nowych sensów.
Ale jak to się dzieje, że odkrywamy w sobie to powołanie? Często rodzimy się z tym, niczym geniusze, którzy od najmłodszych lat wytyczają nowe drogi, zmieniają świat wokół siebie. To oni, wielcy mistrzowie, ustanawiają nowe standardy, tworzą nowe trendy. Są też ci, którzy poświęcają wiele lat na to, by wykształcić w sobie tę umiejętność. Dla nich to długa praca nad sobą, nad własnym umysłem czy talentem. Kiedyś ktoś powiedział, że uczymy się przez całe życie – i to prawda. Pracujemy nad sobą, bo chcemy, by nasz umysł nie uległ stagnacji, by nie stawał się zbyt szablonowy. Człowiek, który zatraca się w schematach, traci swoją kreatywność.
Dojrzałość to także pielęgnowanie w sobie dziecięcej wyobraźni, pełnej marzeń, nieskrępowanej ograniczeniami dorosłości. Kiedyś bardzo zafascynowała mnie postać Jeana Miró, który potrafił w swoich obrazach przywołać umysł dziecka – ten niewinny, pełen wolności sposób patrzenia na świat. Miró chciał zatrzymać czas, uchwycić tę niewinność umysłu, która nie zna jeszcze granic, nie definiuje rzeczy według schematów. Dziecko bawi się światem, maluje go na swój sposób, nie zatrzymuje się na kształtach, kolorach maluje wrażeniami, bez doświadczenia. I to jest piękne – dziewicza sztuka, która wyzwala się spoza wszelkich ram.
Każdy artysta ma w sobie odrobinę dziecka, bo to właśnie my potrafimy marzyć o rzeczach, o których inni nawet nie śnią. Nazywamy to abstrakcyjnym myśleniem – myśleniem, które nie zna granic, które patrzy na świat w sposób, jakiego nie da się wyrazić słowami. Czym jest abstrakcyjne myślenie? To zdolność tworzenia myśli, które nie muszą być rozumiane w tradycyjny sposób. W oczach innych może być postrzegany jako szalony, bo to, co on widzi, nie mieści się w powszechnych ramach. Ale artyści dają sobie prawo do tego, by być takimi, by myśleć inaczej, by tworzyć to, co jeszcze nie istnieje.
Comments